Přeskočit na obsah

Fan-club-penguin.cz

Projekt Ainu

Cílem projektu Ainu je rozšířit obsah našeho webu a zároveň zvyšovat úroveň tvůrčích schopností našich čtenářů-zájemců o spolupráci.

Probíhá to asi takto: Účastník si vybere článek, který na webu chybí a napíše zprávu uživateli 4206, aby se předešlo tomu, že by dva uživatelé psali stejný článek. Po schválení obdrží uživatel práva upravovat stránku a bude moci začít psát. Když článek dokončí, opět kontaktuje Projekt a ten mu odpoví seznam připomínek, které uživatel zapracuje a znovu požádá o kontrolu. Tento cyklus může být opakován několikrát – jde nám o to, aby články byly co nejkvalitnější.

Nemusíte se bát, pokud vám to zpočátku nepůjde, rádi vám pomůžeme a časem se vaše spisovatelské dovednosti budou zlepšovat.

Několik tipů a rad, jak psát články

Nejprve k editoru: Vím, že to není nic moc, ale snažíme se. Snad tu brzy bude něco luxusnějšího. Zatím tu máme pár tlačítek, některá mají přiřazena klávesové zkratky. Druhá část panelu obsahuje časté typografické symboly a nakonec otevření na celou obrazovku.

To v čem v tomto editoru píšete je Markdown.

A teď k samotnému obsahu článků. Nevyžaduje-li kontext něco jiného (např. překládáte-li Rockhoppera), snažte se psát spisovnou češtinou – chceme-li, aby lidé mluvili správně česky, musíme jim předkládat obsah, který je tak napsán. Jazyk se neučíš ve škole, nýbrž tím, co čteš a co slyšíš okolo sebe. Nejste-li si jisti, jak se něco píše, vyzkoušejte výbornou příručku ÚJČ.

Ve spoustě případů platí i na našem webu rady pro wikipedisty. Zde například kdy odkazovat.

Stránku je vhodné začít nejprve obecným popisem a pak se teprve věnovat podrobnostem. Důležité je také přehledné členění do odstavců, které usnadňuje čtení a orientaci v textu. U delších textů je pro přehlednost možno použít nadpisy – řádky začínající ###, #### popř. výjimečně #####.

Obrázky

Pro kvalitnější článek doporučujeme nejprve napsat samotný text bez obrázků – lépe se tak udrží celistvost textu. Není třeba odbíhat od psaní, vždy se dají doplnit po dopsání článku.

Pokud chcete do stránky vložit obrázek, který ještě na webu nemáme, nahrajte ho na náš server. Máme-li ho třeba v aktuálce, vytáhnete ho podle následujícího návodu.

Programy

Zapněte si v prohlížeči kontrolu pravopisu (pro Firefox i Chrome).

Také doporučuji pořídit si Lazarus nebo podobné rozšíření, může vám zachránit práci, když třeba omylem opustíte stránku bez uložení.

Tipy pro redaktory

Jak nahrávat na upload

Ke každé aktualitě patří obrázek, ale abyste tento obrázek mohli do aktuality nahrát, musíte přesně vědět jak na to.

Nahrávat na náš upload, který najdete na adrese je velmi jednoduché. Celý proces se skládá z pouhých tří kroků.

1) Přejdete na stránku uploadu

2) Pokud je obrázek větší, zaškrtnete, aby upload daný obrázek přesahující určitou šířku zmenšil a přidal k němu odkaz na lightbox (když na obrázek někdo klikne, otevře se jeho větší verze.) Upload nabízí ještě jednu možnost a to zmenšit kvalitu obrázku, aby se rychleji načítal (například na mobilních zařízeních), tuto možnost však nepoužíváme. Rychlost internetu na mobilních zařízeních je, na rozdíl od let minulých, stejná jako na stolních počítačích či noteboocích a výkonnost mobilních telefonů a tabletů se také výrazně zvýšila. Už jen stačí vybrat obrázek z vašeho počítače a stisknout „Nahrát jako aktuálku“.

3) Zkopírujete kód, který upload vyplivne a strčíte ho do aktuálky.